Każdy etap naszego życia wiąże się z różnym stopniem zagrożenia ze strony poszczególnych chorób, różne jest ryzyko zapadnięcia na poszczególne dolegliwości, innego typu choroby mogą się pojawić. Nie wszystkich dolegliwości można uniknąć, ale warto próbować, bo często podjęte działania profilaktyczne sprawiają, że przebieg choroby jest o wiele bardziej łagodny, a po jej zakończeniu pojawia się o wiele mniej powikłań. Trzeba robić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić zdrowie nasze i naszych bliskich, a zwłaszcza dzieci – to one są najbardziej narażone na wiele wirusów i bakterii, ponieważ nie mają jeszcze do końca wykształconego układu odpornościowego. Jednakże profilaktyka to nie tylko zdrowie jako takie: to również szereg działań wpływających na naszą formę. Wystarczy tutaj wymienić profilaktyczne USG bioderek przeprowadzane u niemowlaków czy też regularne pomiary wzrostu i wagi wykonywane przez szkolne higienistki: takie działania w miarę szybko są w stanie wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.
Specjalistyczne programy profilaktyczne
Współcześnie wiele różnych placówek medycznych oraz wszelkiego rodzaju firm z branży medycznej oferują mnóstwo programów profilaktycznych stworzonych dla konkretnych grup społecznych: są specjalne badania, na które zapraszane są kobiety po 50. roku życia, mężczyźni po 35. roku życia czy też osoby cierpiące na cukrzycę.
Regularna troska o zdrowie
Mimo że istnieje tak wiele możliwości bardzo często darmowego badania się, niewiele osób z nich korzysta. Warto decydować się na regularne badania krwi, mammografię czy też profilaktyczne USG i postawić na zdrowie.
Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.
Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).
O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.
Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.
Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.
Koleżanka pracuje w mammobusie i mówi, że na badania przychodzi ok. 30% zaproszonych kobiet
Sądzę, że to, czy się korzystało z wizyt profilaktycznych, powinno być brane pod uwagę przy ewentualnym leczeniu.