Plenti wchodzi na rynek benefitów pracowniczych

Plenti wchodzi na rynek benefitów pracowniczych

24 grudnia, 2023 0 przez Redaktor

Plenti, lider na polskim rynku wynajmu elektroniki użytkowej, wprowadza nowy rodzaj benefitu pracowniczego, jakim jest tymczasowy dostęp do najnowszych modeli konsol do gier, gogli VR
i innych rodzajów sprzętu rozrywkowego. Jest to odpowiedź spółki na rosnące zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorstw na kreatywne i konkurencyjne rozwiązania w obszarze pozapłacowych świadczeń dla pracowników. Dzięki nim Plenti chce dotrzeć do nowych kategorii klientów indywidualnych i korporacyjnych.

Rynek benefitów pracowniczy to już nie tylko abonament medyczny i karnety na zajęcia sportowe. Oferta świadczeń pozapłacowych jest coraz szersza i zróżnicowana. Uzupełnienie jej o elastyczny
i prosty dostęp do najnowszej technologii stanowi kolejny krok w jej rozwoju. Chcemy pomóc firmom
w budowaniu bardziej atrakcyjnej oferty dla zatrudnionych osób oraz w przyciągnięciu i zatrzymaniu utalentowanych pracowników
– mówi Wojciech Rokosz, CEO Plenti.

Spółka oferuje pracodawcom vouchery, dzięki którym ich pracownicy będą mogli wypożyczyć elektronikę na platformie Plenti. W ofercie dla nich znajdą się takie rodzaje elektroniki związanej z rozrywką i czasem wolnym, jak gogle wirtualnej rzeczywistości, konsole do gier, smartwatche czy słuchawki. Dodatkowo pracownicy będą mogli samodzielnie wybrać, który konkretny model urządzenia chcą wynająć. Plenti zaznacza, że wartość vouchera może zostać dostosować do wymagań i preferencji klienta biznesowego.

Benefity pozapłacowe to stały element zwiększania konkurencyjności pracodawców na rynku pracy. Przedsiębiorcy wydają na nie już ponad 16 mld zł rocznie. W przeciętnym ogłoszeniu o pracę jest ich aż sześć, z czego najczęściej spotykanym jest dostęp do prywatnej opieki medycznej. Ponad połowa pracowników przyznaje, że benefity są dla nich kluczowym dodatkiem do wynagrodzenia i coraz częściej są elementem wpływającym w decydujący sposób na wybór pracodawcy.

Wejście na nowy rynek świadczeń pozapłacowych jest dla Plenti naturalnym krokiem naprzód, uzupełniającym dotychczasowe usługi wynajmu elektroniki dla klientów indywidualnych. Coraz więcej przedsiębiorstw – dużych korporacji, jaki i mniejszych firm – dostrzega zalety wynajmu urządzeń służbowych, takich jak telefony czy laptopy. To dla nich interesująca i atrakcyjna alternatywa dla zakupu elektroniki na własność czy jej leasingu.

Spółka prowadzi również program PlentiPartners, skierowany do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program ma im umożliwić zarabianie na wynajmie elektroniki użytkowej. Partnerzy kupują sprzęt elektroniczny, a następnie wynajmują go Plenti. W zamian za wynajem otrzymują stałe wynagrodzenie, niezależnie od tego czy ich sprzęt jest
w danym okresie wypożyczany, czy nie. Dodatkowo, Plenti odpowiada za ubezpieczenie i serwisowanie urządzeń partnerów, a po zakończeniu okresu współpracy je od nich wykupuje.

Zdrowie w Polsce

Rynek medyczny w Polsce jest wciąż nieskonsolidowany. Zazwyczaj silne oraz uznane centra medyczne posiadają tylko jedną lokalizację, nie korzystając tym samym z efektu skali działalności operacyjnej. Powoduje to także często u pacjentów konieczność dalekich podróży, jeśli chcą otrzymać najlepsze usługi. Co ciekawe, wyjątkiem od tej reguły jest choćby kardiologia, która na przestrzeni ostatnich lat została skonsolidowana przez jednego lokalnego gracza przy wsparciu funduszu private equity. Pokazuje to, że rynek medyczny w Polsce jest już gotowy na dalszą konsolidację w innych obszarach, takich jak na przykład ortopedia, okulistyka czy chirurgia.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się zatem specjalizacja mniejszych jednostek w podstawowych usługach oraz “podłączenie się” pod większe jednostki, które w razie potrzeby świadczą pełen zakres specjalistycznych usług. Im mocniej ten trend się rozwija, tym więcej zyskują na tym większe jednostki – czyli te, które mogą skupić się na dalszych inwestycjach w infrastrukturę i sprzęt. Stwarza to potencjał do współpracy z prywatnymi inwestorami, choćby w roli dostawców sprzętu czy partnerów w zarządzaniu całymi oddziałami.

Branża medyczna będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Pozwalają one na szybszą diagnostykę, efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Skoordynowana komunikacja z pacjentem, m.in. poprzez e-czaty czy wideoczaty, jest kluczowa dla kompleksowej opieki. Nowe technologie powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę i pozwolić na rehabilitację w domu.

Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywała coraz więcej nowinek technologicznych – urządzeń mobilnych, telediagnostyki czy sztucznej inteligencji. W najbliższej przyszłości ponad 14 mln pacjentów może korzystać z nowych technologii w procesie leczenia. Największy potencjał mają przede wszystkim usługi telemedyczne, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej: przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby czy poprawić jakość monitorowania leczenia.

Nowe technologie pozwalają na szybszą diagnostykę, bardziej efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Często są wytworem wielu wynalazców, którzy starają się doprowadzić do tego, by były one użyteczne dla pacjentów. Jest wiele innowacji, które dostają wiele nagród, natomiast nie są użytkowane, bo są zbyt trudne do zastosowania w codziennym życiu. Powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę, która pozwala na zmniejszenie kosztów diagnostyki i ewentualnej terapii. Nowe technologie, które pozwalają na rehabilitację, powinny być dostosowane do naszych telefonów komórkowych i pozwolić na rehabilitację w domu.

Żeby wydłużyć Polakom życie, nie wystarczy tylko normalna opieka medyczna i kontakt lekarza z pacjentem, lecz przede wszystkim potrzebna jest absolutnie nowoczesna technologia. To telemedycyna, kontakt z pacjentem poprzez różne inne narzędzia informatyczne, takie jak e-czaty czy wideoczaty, generalnie komunikacja z pacjentem w sposób skoordynowany, gdzie widzimy ścieżkę pacjenta w sposób ciągły, używając nowej technologii.

Przyszłość nowych technologii w medycynie rysuje się w jasnych barwach – co do tego nie można mieć nawet cienia wątpliwości. Całodobowa dostępność czy nieustanny wzrost popularności akcesoriów do monitorowania funkcji organizmu (takich jak pulsometry, krokomierze) otwierają przed telemedycyną gigantyczne możliwości. Co więcej, pojawia się coraz więcej firm i startupów produkujących urządzenia, które ułatwiają zapewnienie lepszej opieki medycznej przez Internet.

Już dziś, spełniając zapotrzebowanie w zakresie telemedycyny, rośnie rynek produktów umożliwiających zdalne monitorowanie stanu zdrowia. Według szacunków ekspertów, wartość tego rynku do końca 2027 roku na całym świecie ma wynieść 43 miliardy dolarów. Jego rozwój jest zgodny z najnowszymi trendami, które mają optymalizować działalność placówek medycznych poprzez zapewnienie pacjentom w jak najszerszym zakresie opieki w miejscu zamieszkania oraz interweniowanie tylko w koniecznych sytuacjach. Przewiduje się również, że cały globalny rynek opieki zdrowotnej online będzie rosnąć w tempie 14,5% rok do roku, co oznacza że w 2027 roku może on osiągnąć wartość 230,6 miliarda USD.

Ciekawostka tygodnia:

Work-life balance (bilans między pracą a życiem prywatnym) to koncepcja, która odnosi się do równoważenia czasu i wysiłku poświęconego pracy zawodowej z czasem przeznaczonym na życie osobiste, rodzinną i rekreację. To dążenie do harmonijnego pogodzenia wymagań związanych z pracą z potrzebami związanymi z życiem prywatnym. Osiągnięcie odpowiedniego work-life balance jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego.

Elementy składające się na work-life balance obejmują:

  1. Praca zawodowa: Wymagań związanych z pracą, takich jak czas przebywania w miejscu pracy, obowiązki zawodowe i poziom zaangażowania w pracę.
  2. Życie prywatne: Obejmuje to czas spędzany z rodziną, przyjaciółmi, wypoczynek, hobby i inne czynności związane z życiem poza sferą zawodową.

Zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest istotne dla utrzymania dobrej jakości życia. Osoby, które skupiają się wyłącznie na pracy, mogą doświadczać wypalenia zawodowego, problemów zdrowotnych i trudności w relacjach rodzinnych. Z drugiej strony, ignorowanie obowiązków zawodowych może prowadzić do problemów finansowych i zawodowych.

Istnieje wiele strategii i praktyk, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszego work-life balance, takie jak ustalanie klarownych granic między pracą a życiem prywatnym, planowanie czasu wolnego, umiejętne zarządzanie czasem, delegowanie zadań oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie ze stresem i presją zawodową. Równowaga ta może być zmienna i zależy od indywidualnych preferencji, celów życiowych oraz zmieniających się okoliczności zawodowych i osobistych.