Oto Emma Twin – awatar od Dassault Systèmes, który pokazuje, jak wirtualne bliźniaki zwiększają innowacyjność służby zdrowia

Oto Emma Twin – awatar od Dassault Systèmes, który pokazuje, jak wirtualne bliźniaki zwiększają innowacyjność służby zdrowia

5 października, 2023 0 przez Redaktor
  • i skutki zastosowanego leczenia, nie ryzykując przy tym zdrowia realnych pacjentów
  • Od 40 lat wirtualne bliźniaki Dassault Systèmes poprawiają jakość życia pacjentów, mieszkańców i konsumentów

Firma Dassault Systèmes (Euronext Paris: FR0014003TT8, DSY.PA) zaprezentowała awatara Emma Twin, zaprojektowanego, by pokazać jaką rolę odgrywają wirtualne bliźniaki w opiece zdrowotnej i rozwoju innowacji kształtujących przyszłość medycyny.

W ramach kampanii w mediach społecznościowych, Emma Twin będzie opowiadać o tym, jak wirtualny bliźniak jej ciała – stworzony na podstawie anonimowych danych zdrowotnych – będzie poddawany nieskończonej liczbie testów po to, by lekarze i badacze mogli lepiej zrozumieć choroby oraz skutki nowych i ulepszanych metod leczenia.

Za pośrednictwem postów w mediach społecznościowych, Emma będzie dokumentować swój udział w trwających badaniach i innowacjach medycznych. Te obejmować będą:

Ponadto awatar Emma pozwoli także na rozwój projektów dotyczących: przenośnego mikroskopu DAMAE Medical do wykrywania raka skóry, rozwiązania do monitorowania ciśnienia krwi Dynocardia, monitorowania pracy serca FEops; spersonalizowanych implantów twarzy LUCID Implants oraz symulacji radioterapii VORTHEx.

– Z pomocą Emmy Twin będziemy opowiadać o wpływie wirtualnych bliźniaków na opiekę zdrowotną w angażujący i istotny sposób – powiedziała Victoire de Margerie, wiceprezes ds. kapitału korporacyjnego, marketingu i komunikacji w Dassault Systèmes. – Nasze wirtualne bliźniaki zostały już wykorzystane do szybkiego opracowania szczepionek przeciwko COVID-19, optymalizacji procedur chirurgicznych i umożliwienia pacjentom lepszego zrozumienia dostępnych opcji leczenia. Wykorzystując naszą pionierską technologię chcemy zwrócić uwagę na główne wyzwania związane z opieką zdrowotną i pokazać, w jaki sposób wirtualne środowisko usprawnia działania w prawdziwym życiu.

Od 40 lat wirtualne bliźniaki Dassault Systèmes – dynamiczne modele 3D zasilane danymi, które replikują rzeczywistość z naukową dokładnością i są wykorzystywane do wirtualnego testowania i poprawy wydajności – funkcjonują jako katalizator zrównoważonych innowacji, poprawiając jakość życia konsumentów, obywateli i pacjentów.

Wirtualne bliźniaki przyspieszają prace nad rozwiązaniami odpowiadającymi na potrzebę bardziej precyzyjnej i opartej o profilaktykę opieki zdrowotnej. Tym samym umożliwiają testowanie terapii i leczenie ludzkiego ciała tak precyzyjnie, bezpiecznie i skutecznie, jak ma to miejsce w innych branżach – w kontekście testowania samochodów, budynków czy samolotów.

Emma Twin to kolejna odsłona inicjatywy Dassault Systèmes pod nazwą „The Only Progress is Human”, która poświęcona jest opiece zdrowotnej i doświadczeniu pacjenta. W 2020 roku firma zapoczątkowała tę inicjatywę, aby zwiększyć świadomość wyzwań społecznych i środowiskowych.

Zdrowie w Polsce

Branża medyczna będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Pozwalają one na szybszą diagnostykę, efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Skoordynowana komunikacja z pacjentem, m.in. poprzez e-czaty czy wideoczaty, jest kluczowa dla kompleksowej opieki. Nowe technologie powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę i pozwolić na rehabilitację w domu.

Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywała coraz więcej nowinek technologicznych – urządzeń mobilnych, telediagnostyki czy sztucznej inteligencji. W najbliższej przyszłości ponad 14 mln pacjentów może korzystać z nowych technologii w procesie leczenia. Największy potencjał mają przede wszystkim usługi telemedyczne, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej: przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby czy poprawić jakość monitorowania leczenia.

Nowe technologie pozwalają na szybszą diagnostykę, bardziej efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Często są wytworem wielu wynalazców, którzy starają się doprowadzić do tego, by były one użyteczne dla pacjentów. Jest wiele innowacji, które dostają wiele nagród, natomiast nie są użytkowane, bo są zbyt trudne do zastosowania w codziennym życiu. Powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę, która pozwala na zmniejszenie kosztów diagnostyki i ewentualnej terapii. Nowe technologie, które pozwalają na rehabilitację, powinny być dostosowane do naszych telefonów komórkowych i pozwolić na rehabilitację w domu.

Żeby wydłużyć Polakom życie, nie wystarczy tylko normalna opieka medyczna i kontakt lekarza z pacjentem, lecz przede wszystkim potrzebna jest absolutnie nowoczesna technologia. To telemedycyna, kontakt z pacjentem poprzez różne inne narzędzia informatyczne, takie jak e-czaty czy wideoczaty, generalnie komunikacja z pacjentem w sposób skoordynowany, gdzie widzimy ścieżkę pacjenta w sposób ciągły, używając nowej technologii.

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.

Rynek medyczny w Polsce jest wciąż nieskonsolidowany. Zazwyczaj silne oraz uznane centra medyczne posiadają tylko jedną lokalizację, nie korzystając tym samym z efektu skali działalności operacyjnej. Powoduje to także często u pacjentów konieczność dalekich podróży, jeśli chcą otrzymać najlepsze usługi. Co ciekawe, wyjątkiem od tej reguły jest choćby kardiologia, która na przestrzeni ostatnich lat została skonsolidowana przez jednego lokalnego gracza przy wsparciu funduszu private equity. Pokazuje to, że rynek medyczny w Polsce jest już gotowy na dalszą konsolidację w innych obszarach, takich jak na przykład ortopedia, okulistyka czy chirurgia.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się zatem specjalizacja mniejszych jednostek w podstawowych usługach oraz “podłączenie się” pod większe jednostki, które w razie potrzeby świadczą pełen zakres specjalistycznych usług. Im mocniej ten trend się rozwija, tym więcej zyskują na tym większe jednostki – czyli te, które mogą skupić się na dalszych inwestycjach w infrastrukturę i sprzęt. Stwarza to potencjał do współpracy z prywatnymi inwestorami, choćby w roli dostawców sprzętu czy partnerów w zarządzaniu całymi oddziałami.