Nowe ścieżki do uwolnienia od bólu i poprawy sprawności – jak innowacje w reumatologii pomagają pacjentom

Nowe ścieżki do uwolnienia od bólu i poprawy sprawności – jak innowacje w reumatologii pomagają pacjentom

6 lipca, 2023 0 przez Redaktor

Szacunki pokazują, że nawet co czwarty Polak mierzy się z chorobą reumatyczną.[1] Na samo reumatoidalne zapalenie stawów cierpieć może nawet 400 tys. Polaków.[2] Choć choroby reumatyczne są kojarzone głównie z podeszłym wiekiem, to w dużej mierze dotyczą one także młodych. W przypadku wielu chorób reumatycznych kluczem okazuje się profilaktyka oraz wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia, a badania kliniczne są szansą na wprowadzenie nowych leków, które mogą sprostać oczekiwaniom tysięcy pacjentów.

Reumatyzm – problem w każdym wieku

Choroby reumatyczne często mają podłoże zapalne i obejmują zmiany w stawach, powodując ich obrzęki, ból, zmniejszenie ruchomości, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą dysfunkcję wymagającą wszczepienia endoprotezy. Do tej grupy chorób, obejmującej prawie 200 schorzeń, należą m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjögrena. Niestety, wiele spośród nich wciąż pozostaje trudne do leczenia, a wiedza na ich temat w społeczeństwie jest ciągle niedostateczna.

Choroby reumatyczne są postrzegane jako choroby wieku podeszłego, dlatego z reguły o nich nie myślimy lub mamy wrażenie, że dotyczą zazwyczaj seniorów. Dlatego warto podkreślić, że często dotykają one również osób stosunkowo młodych – komentuje dr Ewa Górecka z Pratia MCM Kraków, specjalistka w zakresie reumatologii.- Jest tak w przypadku chociażby zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i tocznia rumieniowatego, gdzie szczyt zachorowań przypada między 20 a 45 rokiem życia. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów pierwsze objawy manifestują się często między 30 a 50 rokiem życia. Musimy rozwijać tę świadomość, bo im wcześniej zdiagnozujemy chorobę i rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na zminimalizowanie postępu choroby.

Objawy wywołane przez choroby reumatyczne są bardzo zróżnicowane i poza zajęciem stawów mogą powodować szereg poważnych komplikacji w innych narządach. Do najpoważniejszych z nich można zaliczyć m.in. uszkodzenia nerek, płuc czy serca, jak ma to miejsce np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego.

Gdy choruje jednostka, traci całe społeczeństwo

Choroby reumatyczne są wyzwaniem nie tylko dla samych pacjentów, ale często także dla ich bliskich. W przypadku przewlekłych chorób, jakimi są właśnie choroby reumatyczne, konieczne są regularne wizyty u lekarza specjalisty i rehabilitacja, dlatego w pomoc pacjentom często angażują się członkowie rodziny, poświęcając swój czas, energię i środki finansowe. Duże są także koszty społeczne, bo chorzy, w wyniku przewlekłego zmęczenia, bólu, niesprawności stawów czy innych dolegliwości, często rezygnują z dotychczasowego życia społecznego, zawodowego, a nierzadko i rodzinnego. Eksperci wyliczają, że na skutek ograniczonej aktywności zawodowej pacjentów z samym tylko toczniem rumieniowatym układowym i innymi układowymi chorobami tkanki łącznej wartość utraconego PKB osiągnęła w 2020 roku nawet 94 mln zł.[3]

Reumatologia na nowo?

Do dyspozycji chorych jest dziś wiele leków, które wspierają proces terapeutyczny, a nawet hamują postępy choroby. Mimo tego, wciąż u wielu pacjentów nie udaje się uzyskać poprawy stosując aktualnie dostępne metody leczenia lub też stosowane leki i terapie powodują u nich zbyt wiele uciążliwych skutków ubocznych. Dlatego nieustannie trwają badania kliniczne nad lekami nowych generacji, których zadaniem będzie efektywniejsze hamowanie postępu choroby i poprawa jakości życia pacjentów przez opracowanie dla nowych, jeszcze skuteczniejszych i bezpieczniejszych terapii.

W ostatnich latach widzimy zdecydowany postęp w farmakoterapii chorób reumatycznych, dzięki któremu chorzy otrzymują nową, często kolejną szansę na potencjalnie skuteczniejsze leczenie. Warto wspomnieć tu chociażby o nowych grupach leków, takich jak inhibitory kinaz janusowych, które są nowatorską opcją terapeutyczną w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – opowiada dr Ewa Górecka. – To tylko jedna grupa nowych leków wprowadzonych do leczenia w ostatnim czasie. Badania kliniczne są szczególnie ważne w obszarze reumatologii, bo tysiące pacjentów na całym świecie czeka na nowe leki, których jeszcze nie ma, a które niewątpliwie wesprą w przyszłości ich zmagania z tymi przewlekłymi chorobami. Postęp w leczeniu chorób reumatycznych jaki się dokonał na świecie w ostatnich dwóch dekadach był możliwy właśnie dzięki konsekwentnemu prowadzeniu badań klinicznych i wprowadzeniu do leczenia tych innowacyjnych substancji, które osiągnęły najlepsze wyniki w zahamowaniu aktywności chorób i poprawie jakości życia naszych pacjentów.

Ostatnie dekady, dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej i biotechnologii, a także dzięki zharmonizowaniu badań eksperymentalnych z badaniami klinicznymi prowadzonymi z udziałem pacjentów przez firmy farmaceutyczne na całym świecie, przyczyniły się do wprowadzenia nowych grup leków przeciwreumatycznych, np. biologicznych czy wspomnianych już inhibitorów kinaz janusowych, które zdecydowanie rozszerzyły możliwości leczenia chorych. Między innymi, dzięki odkryciom najważniejszych białek biorących udział w przewlekłych procesach zapalnych, stało się możliwe stworzenie odpowiednich przeciwciał skierowanych przeciwko nim, które w efekcie hamują kaskadę zapalną, w niektórych przypadkach bardzo skutecznie. Dzięki temu leczenie chorób reumatycznych, chociaż wciąż jest wyzwaniem staje się coraz bardziej skuteczne.

Konsultacje reumatologiczne w Krakowie

18 lipca w Centrum Medycznym Pratia MCM Kraków przy ul. Pana Tadeusza 2, będzie można wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach reumatologicznych, prowadzonych przez dr Ewę Górecką i innych specjalistów placówki w dziedzinie reumatologii. Konsultacje będą dotyczyły innowacyjnych możliwości terapeutycznych dla dorosłych pacjentów z następującymi schorzeniami: reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), łuszczycowym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym czy zespołem Sjögrena. Centrum zaprasza osoby z potwierdzoną diagnozą, będące w trakcie leczenia.

Link do zgłoszeń: https://www.pratia.pl/s/dzien-z-reumatologiem-krakow

Numer telefonu: +48 32 746 25 00

Liczba miejsc ograniczona.


[1] Perspektywa Pacjentów na Stan Opieki Reumatologicznej w Polsce, Warszawa 2017, 3 Majmy Się Razem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych Z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej

[2] Diagnostyka i ocena aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów, Agnieszka Jura-Półtorak, Krystyna Olczyk, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2012-01-16

[3] Raport Toczeń Rumieniowaty Układowy w Polsce, Warszawa 2023, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne

Zdrowie w Polsce

Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.

Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).

O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.

Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.

Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.

Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.

Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).

O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.

Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.

Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.

Dojrzałość cyfrowa Polaków rośnie coraz szybciej, a wraz z nią zmieniają się ich wymagania odnośnie jakości i sposobu świadczenia usług medycznych. Pojawia się nowy rodzaj cyfrowych pacjentów, którym nie wystarcza opieka publicznej służby zdrowia, działającej w tradycyjny, offline’owy sposób i lekceważącej doświadczenia pacjentów.

Najmniej zadowolone są osoby młode (do 34 lat), wykształcone, mieszkające w dużych miastach i zarabiając powyżej 3 tys. złotych miesięcznie. Równocześnie ta sama grupa najliczniej reprezentuje klientów prywatnych placówek medycznych. Wśród powodów, dla których wybierają świadczenia spoza NFZ, wskazują:

  • krótszy czas oczekiwania na usługę (74%),
  • lepiej wykwalifikowany personel (22%),
  • bardziej zaangażowanych specjalistów (21%),
  • dogodne godziny, terminy wizyt oraz lokalizację (19%),
  • możliwość załatwienia wszystkiego przy jednej wizycie (18%),
  • brak opóźnień i kolejek (14%),
  • wyższy poziom życzliwości personelu (12%),
  • lepszy komfort leczenia (12%).

Rośnie zatem grupa pacjentów, którzy wybierają usługi medyczne na podstawie doświadczeń płynących z całego procesu leczenia (Patient Experience), a nie wyłącznie ich ceny. Aby przyciągnąć do siebie takie osoby trzeba zbudować system skoncentrowany na pacjencie - jego problemach, potrzebach i zadowoleniu z leczenia. 

Technologia daje ogromne możliwości w zakresie poprawiania jakości doświadczeń pacjentów. Zwłaszcza że Polacy są otwarci na cyfrowe innowacje i oczekują swobodnego dostępu do usług medycznych. Chcą umawiać się na wizytę lekarską z taką samą łatwością, z jaką zapisują się do fryzjera, otwierają konto w banku, czy kupują karnet na siłownię. Chętnie korzystają z rozwiązań samoobsługowych, jak internetowe portale pacjenta czy chatboty. 

Wykorzystują to prywatne placówki, które mają świadomość zmian zachodzących w postawach pacjentów i bacznie obserwują trendy. Centrum Medyczne CMP zdecydowało się uruchomić Wirtualnego Konsultanta — narzędzie do automatycznej rejestracji wizyt, posługujące się algorytmem sztucznej inteligencji. Dzięki wprowadzonej innowacji udało się zmniejszyć obciążenie infolinii o 30% w niespełna 2 miesiące. Badanie NPS wykazało, że rekordowa ilość pacjentów (82%) oceniła kontakt z infolinią jako dobry lub bardzo dobry. Wdrożenie Wirtualnego Konsultanta wpłynęło również pozytywnie na komfort i satysfakcję pracowników. 

Ciekawostka tygodnia:

Work-life balance (bilans między pracą a życiem prywatnym) to koncepcja, która odnosi się do równoważenia czasu i wysiłku poświęconego pracy zawodowej z czasem przeznaczonym na życie osobiste, rodzinną i rekreację. To dążenie do harmonijnego pogodzenia wymagań związanych z pracą z potrzebami związanymi z życiem prywatnym. Osiągnięcie odpowiedniego work-life balance jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego.

Elementy składające się na work-life balance obejmują:

  1. Praca zawodowa: Wymagań związanych z pracą, takich jak czas przebywania w miejscu pracy, obowiązki zawodowe i poziom zaangażowania w pracę.
  2. Życie prywatne: Obejmuje to czas spędzany z rodziną, przyjaciółmi, wypoczynek, hobby i inne czynności związane z życiem poza sferą zawodową.

Zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest istotne dla utrzymania dobrej jakości życia. Osoby, które skupiają się wyłącznie na pracy, mogą doświadczać wypalenia zawodowego, problemów zdrowotnych i trudności w relacjach rodzinnych. Z drugiej strony, ignorowanie obowiązków zawodowych może prowadzić do problemów finansowych i zawodowych.

Istnieje wiele strategii i praktyk, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszego work-life balance, takie jak ustalanie klarownych granic między pracą a życiem prywatnym, planowanie czasu wolnego, umiejętne zarządzanie czasem, delegowanie zadań oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie ze stresem i presją zawodową. Równowaga ta może być zmienna i zależy od indywidualnych preferencji, celów życiowych oraz zmieniających się okoliczności zawodowych i osobistych.