Profilaktyka – niezwykle ważna niezależnie od wieku

Każdy etap naszego życia wiąże się z różnym stopniem zagrożenia ze strony poszczególnych chorób, różne jest ryzyko zapadnięcia na poszczególne dolegliwości, innego typu choroby mogą się pojawić. Nie wszystkich dolegliwości można uniknąć, ale warto próbować, bo często podjęte działania profilaktyczne sprawiają, że przebieg choroby jest o wiele bardziej łagodny, a po jej zakończeniu pojawia się o wiele mniej powikłań. Trzeba robić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić zdrowie nasze i naszych bliskich, a zwłaszcza dzieci – to one są najbardziej narażone na wiele wirusów i bakterii, ponieważ nie mają jeszcze do końca wykształconego układu odpornościowego. Jednakże profilaktyka to nie tylko zdrowie jako takie: to również szereg działań wpływających na naszą formę. Wystarczy tutaj wymienić profilaktyczne USG bioderek przeprowadzane u niemowlaków czy też regularne pomiary wzrostu i wagi wykonywane przez szkolne higienistki: takie działania w miarę szybko są w stanie wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

 

Specjalistyczne programy profilaktyczne

 

Współcześnie wiele różnych placówek medycznych oraz wszelkiego rodzaju firm z branży medycznej oferują mnóstwo programów profilaktycznych stworzonych dla konkretnych grup społecznych: są specjalne badania, na które zapraszane są kobiety po 50. roku życia, mężczyźni po 35. roku życia czy też osoby cierpiące na cukrzycę.

 

Regularna troska o zdrowie

 

Mimo że istnieje tak wiele możliwości bardzo często darmowego badania się, niewiele osób z nich korzysta. Warto decydować się na regularne badania krwi, mammografię czy też profilaktyczne USG i postawić na zdrowie.

2 komentarze

  1. Sądzę, że to, czy się korzystało z wizyt profilaktycznych, powinno być brane pod uwagę przy ewentualnym leczeniu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.